EK Infowebinaari: Digitaaliset tuotepassit – mitä seuraavaksi on tulossa?

Tervetuloa EK:n ja toimialaliittojen järjestämään webinaariin digitaalisista tuotepasseista perjantaina 9.5. klo 8.00-9.00.
  • Ajankohta: 09.05.2025 08:00-09:00
  • Ilmoittautuminen alkaa: 18.03.2025 16:06
  • Ilmoittautuminen päättyy: 05.05.2025 23:59
Ilmoittaudu
  • Paikka: Online tilaisuus, Teams
  • Maa: Suomi

Tietoa tapahtumasta

Webinaari on jatkoa marraskuussa 2024 järjestetylle webinaarille ”Digitaaliset tuotepassit tulevat – onko yrityksenne valmis?”.

Digitaalinen tuotepassi (DPP) on työkalu, joka tarjoaa kattavaa ja helposti saatavilla olevaa tietoa tuotteiden ympäristövaikutuksista, kestävyysominaisuuksista ja muista olennaisista tuotetiedoista. Sen tarkoituksena on parantaa tuotteiden läpinäkyvyyttä ja jäljitettävyyttä koko niiden elinkaaren ajan. Tuotepassiin on sisällytettävä tuotekohtaisia suoritustaso- ja tietovaatimuksia, joita voivat olla esimerkiksi tiedot käytetyistä materiaaleista, energiatehokkuudesta, hiilijalanjäljestä, kierrätettävyydestä ja huollettavuudesta.

Digitaalinen tuotepassi otetaan käyttöön lähes kaikille EU:n markkinoille myytäville tuotteille. Priorisoitavia tuoteryhmiä ovat esimerkiksi tekstiilit, erityisesti vaatteet ja jalkineet, rautaa, terästä tai alumiinia sisältävät tuotteet, huonekalut, renkaat sekä pesuaineet, maalit ja muut kemikaalit.  Digitaalisten tuotepassien käyttöönotto liittyy vahvasti EU:n pyrkimyksiin edistää kiertotaloutta ja vähentää ympäristökuormitusta.

Puhujina tilaisuudessa ovat johtava asiantuntija Juha Toivanen Energiavirastosta ja johtava asiantuntija Taru Rastas Sitrasta.

Webinaarissa vastataan mm. seuraaviin kysymyksiin:
•    Huhtikuussa 2025 julkaistaan ekosuunnittelun työsuunnitelma – mitä se lupaa seuraavalle 3 vuodelle?
•    Miten yritykset, etenkin pk-yritykset, voivat alkaa valmistautua digitaalisen tuotepassin tuloon?

 

Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu mukaan maanantaina 5.5. klo 23.59 mennessä yllä olevasta ilmoittaudu-painikkeesta. 

Lisätietoja: Emilia Gädda, emilia.gadda@stjm.fi     

Muita tulevia tapahtumia

Kaikki tapahtumat