Tuotepäivä 2026: Lastentuotteiden turvallisuus

Miten lastentuotteiden turvallisuusvaatimukset ovat muuttumassa ja mitä vaikutuksia muutoksilla on tekstiili- ja muotialan yrityksille? STJM:n Tuotepäivä tarjoaa ajankohtaisen katsauksen sääntelyyn, standardointiin ja turvallisuusvaatimuksiin sekä käytännön vinkkejä yritysten varautumiseen.
  • Ajankohta: 27.10.2026 09:00-12:00
  • Ilmoittautuminen päättyy: 20.10.2026 23:59
Ilmoittaudu
  • Paikka: Teollisuuskeskus / Verkossa
  • Maa: Suomi

Tietoa tapahtumasta

Lastentuotteiden turvallisuutta koskeva sääntely ja standardointi ovat parhaillaan merkittävien muutosten kohteena. STJM:n Tuotepäivässä pureudutaan ajankohtaisiin vaatimuksiin ja tuleviin muutoksiin erityisesti tekstiilialan näkökulmasta.

Koulutuksessa käsitellään uutta CMR-aineiden rajoitusehdotusta lastentarvikkeille, sen mahdollista soveltamisalaa sekä vaikutuksia tekstiilituotteisiin. Lisäksi tarkastellaan lasten erityistä asemaa EU:n tuoteturvallisuuslainsäädännössä, yleisen tuoteturvallisuusasetuksen (GPSR) asettamia vaatimuksia sekä Euroopan komission työtä lastentuotteiden turvallisuusvaatimusten kehittämiseksi standardien kautta.

Päivän aikana kuullaan myös katsaus ajankohtaisiin lastentuotteiden turvallisuusstandardien muutoksiin. Esillä ovat lastenvaatteiden nyörejä koskevien standardien päivitys sekä vauvanpeittoihin ja unipusseihin liittyvät standardointihankkeet.

Tilaisuus tarjoaa yrityksille käytännönläheistä tietoa siitä, mitä muutokset tarkoittavat tuoteturvallisuuden, tuotekehityksen, laadunhallinnan ja vaatimustenmukaisuuden näkökulmasta sekä mihin asioihin kannattaa varautua jo nyt.

Kenelle?

Tuoteturvallisuudesta, tuotekehityksestä, hankinnasta, vastuullisuudesta ja sääntelyn seurannasta vastaaville henkilöille sekä kaikille lasten tekstiili- ja vaatetustuotteita valmistaville ja myyville Suomen Tekstiili & Muoti ry:n jäsenyrityksille.
Ohjelma:
9-9.15 Tervetuloa ja katsaus päivän teemoihin
9.15-10 Uusi CMR-aineiden rajoitus lastentarvikkeille, Anne Kalliomäki, Ecobio
10-10.45 Lastentuotteiden turvallisuusvaatimukset EU:ssa – lainsäädännöstä standardeihin, Anja Merenkivi, Tukes
15 min kahvitauko
11-11.30 Muutoksia lastentuotteiden turvallisuusstandardeissa, Katri Pylkkänen, STJM
11.30-12 Tuoteturvallisuusvaatimusten huomioiminen yrityksen tuotekehityksessä, Sanni Knuutila, Reima