Ellinoora Ollikainen on vaatteenvalmistuksen suomenmestari 2025 – ammattiosaamisen huiput kilpailivat Turussa

Taitaja2025-tapahtuman vaatteenvalmistuksen lajin kovatasoisen finaalin voitti Ellinoora Ollikainen Omniasta. Finaali ja Taitaja-tapahtuma järjestettiin Turussa 5.–8.5.2025. Suomen Tekstiili & Muoti oli mukana vaatteenvalmistuksen lajiohjausryhmässä sekä muisti kolmea korkeimmat pisteet saanutta finalistia stipendein.

Vaatteenvalmistus oli yksi 47:stä lajista, jossa nuoret ammatillisen koulutuksen opiskelijat kilpailivat tällä viikolla suomenmestaruudesta. Kolmipäiväisen ja 16-tuntisen finaalin aikana seitsemän kilpailijan tehtävänä oli valmistaa naisten mekko, housut sekä asustevyö.

Pisteytettävään kilpailutehtävään kuului mm. mittojen ottamista, mallin suunnittelua, ompelua, asiakaspalvelua ja hinnoittelua. Kaavoituksen kilpailija sai tehdä joko käsin tai Grafis CAD -kaavoitusohjelmalla. Osaamisvaatimukset ja arviointi perustuivat tekstiili- ja muotialan ammatillisen perustutkinnon osaan nimeltä Vaatteen valmistaminen mittatilaustyönä.

Kilpailun voitti Ellinoora Ollikainen Espoon Omniasta, toiseksi tuli Julia Ylisirniö Turun ammatti-instituutista ja kolmanneksi Inka Nurminen Koulutuskeskus Salpauksesta Lahdesta. Ollikainen osallistui kilpailuun jo toistamiseen ja kirkasti viimevuotisen pronssimitalinsa nyt kultaiseksi.

”Tosi hyvä fiilis! Tällä toisella kilpailukerralla olo tuntui paljon varmemmalta ja osasin keskittyä paremmin. Päätin, että teen vain hyvää jälkeä rauhassa. Kilpailutöistä tunika tuntui hankalalta, kun taas housujen ja vyön tekeminen oli hauskaa”, kertoo Ollikainen.

 Taitaja on huippuosaajien ja ammatillisen koulutuksen näyttämö  

Taitaja on vuosittain järjestettävä ammatillisen osaamisen suurtapahtuma, jossa alle 22-vuotiaat opiskelijat kilpailevat suomenmestaruudesta omaa ammattitaitoa mittaavissa tehtävissä. Turkuun kokoontui tänä vuonna noin 400 semifinaalien kautta valittua opiskelijaa ympäri Suomen.

Finaalikilpailijoiden taitotaso on korkea. Usein menestyminen Taitajassa vaatii useamman vuoden valmistautumisen ja kilpailuun osallistumisen. Kilpailijoiden valmentajina toimivat ammatilliset opettajat heidän omista oppilaitoksistaan.

”Kilpailijoilta vaaditaan tekstiili- ja muotialan osaamisen lisäksi mm. hyvää keskittymiskykyä, prosessien kokonaisvaltaista hallintaa ja asiakaspalvelutaitoja. Yritysten kannattaa ehdottomasti tunnistaa nämä opiskelijat tulevaisuuden tekijöinä”, kannustaa Suomen Tekstiili & Muodin osaamisen ja vetovoiman asiantuntija Auri Kohola.

Taitaja tarjoaa yrityksille paitsi näkymän alan huippuosaajiin, myös mahdollisuuden brändinäkyvyyteen. Vaatteenvalmistuslajiin etsitään vuosittain yhteistyökumppaneita toimialalta tarjoamaan semifinaali- ja finaalitehtävien materiaaleja, avustamaan tehtävien ja tuotteiden suunnittelussa, kaavoittamisessa ja ohjeistamisessa sekä toimimaan kilpailujen tuomaristossa.

Vuoden 2026 Taitaja-tapahtuma järjestetään Tuusulassa. 

Lue lisää: 

Taitaja2025 – Vaatteenvalmistuslaji 

Auri Kohola

Asiantuntija, osaaminen & vetovoima

+358 40 823 9803
auri.kohola@stjm.fi

Ajankohtaista aiheesta

Kädentaidot ovat ratkaisevassa roolissa myös huoltovarmuudessa ja kestävän kehityksen edistämisessä

Tukea tekstiili- ja muotialan koulutushankkeen toteuttamiseen – haku on auki!

Uutishuone