- Koulutus & osaaminen
- Muoti
Näytös/Näyttely25 esitteli Aalto-yliopiston korkeatasoista ja laajaa tekstiilin, muodin ja muotoilun osaamista – STJM palkitsi Vanessa Agostinin
Uudistetussa Aalto-yliopiston Näytös/Näyttely25-tapahtumassa loisti ennätykselliset 45 tekstiilin ja muodin opiskelijan opinnäytetyötä. Muotinäytös sai rinnalleen näyttelyn, joka on tutustuttavissa toukokuun loppuun saakka. Suomen Tekstiili & Muoti toimi tapahtuman kumppanina ja jakoi nimikkopalkintonsa yhdelle opiskelijalle.
Jutun pääkuva: Vanessa Agostinin mallistosta Noticing in the Forest / kuvat: Sofia Kulianu
Aalto-yliopiston tekstiilin ja muodin opiskelijoiden kandidaatti- ja maisteriopintojen opinnäytetöitä esiteltiin tänä keväänä poikkeuksellisen laajassa mittakaavassa Näytös/Näyttely25-tapahtumassa.
Odotettu ja kansainvälisestikin muotipiireissä tunnistettu muotinäytös sai tänä vuonna rinnalleen näyttelyn, joka mahdollisti vaatemallistojen ohella myös videoteosten, monialaisessa yhteistyössä syntyneiden konseptien ja tekstiilipainotteisten teosten, kuten sisustustekstiilien, esittelyn.
Näytös/Näyttely25-tapahtumassa esiteltiin yhteensä 45 opinnäytetyötä. Näistä 22 mallistoa nähtiin 22.5.2025 Aalto-yliopiston Marsio-rakennuksessa järjestetyssä muotinäytöksessä, ja 23 valmistuvan työt ovat edelleen esillä Väre-rakennuksen pääaulassa Näyttely25:ssä toukokuun loppuun asti.
Korkeatasoisista opinnäytetöistä huokui vahva visuaalinen ilmaisu sekä luova- ja materiaaliosaaminen. Töiden teemoissa nousivat moninaiset aiheet historiasta nykypäivään kuten hautausvaatetus, käsityö- ja korjaustaidot, kuvitteellinen nukkebändi, naiseksi kasvaminen ja myymättömät second hand -vaatteet.
Näytös/Näyttely25-tapahtuman yhteydessä jaettiin yhteensä yhdeksän palkintoa sekä kunniamainintaa ansioituneille opiskelijoille.
Suomen Tekstiili & Muoti palkitsi Vanessa Agostinin malliston
Finnish Textile & Fashion Award myönnettiin tänä vuonna yksimielisillä tuomariäänillä Vanessa Agostinin maisterityömallistolle Noticing in the Forest. Suomalaisten metsien kauneudesta, runsaudesta ja vuodenaikojen vaihtelusta inspiraatiota ammentanut mallisto vakuutti tuomariston yhtenäisyydellään, yksilöllisillä ja erottuvilla silueteilla sekä hienostuneella muotokielellä, joka teki vaatteista samanaikaisesti nykyaikaisia ja ajattomia.
Tuomariston mukaan huolella valitut materiaalit olivat kauniita, kankaat taidokkaasti kudottuja, ja eri kuosit ja tekstuurit yhdistyivät kiinnostavalla tavalla eheäksi kokonaisuudeksi.
”Agostinin mallisto osoittaa vahvaa kaupallista potentiaalia. Mallit ovat riittävän monipuolisia houkuttelemaan suurta yleisöä sekä näyttävät hyvältä henkarissa kuin myös kuvissa. Kaikkiaan työ osoittaa korkeaa osaamistasoa ja suunnittelijan vahvaa omaa tyyliä”, perustelee tuomariston puheenjohtaja Ana Kristiansson voittajan valintaa.
Suomen Tekstiili & Muodin palkinnon valitsi tänä vuonna tuomaristo, johon kuuluivat Kristiansson lisäksi Vimma Companyn luova johtaja Marjut Rahkola, Kauppalehden toimittaja Jenny Jännäri, Dimexin suunnittelu- ja tuotekehitysjohtaja sekä Hedvig Collectionin perustajäsen Taru Lahti ja liiton toimitusjohtaja Marja-Liisa Permikangas.
Liitto jakoi tänä vuonna viidennen kerran nimikkopalkintonsa Aalto-yliopiston muodin opiskelijalle. Edellisinä vuosina tunnustus on myönnetty Lauri Greisille, Elina Silinalle, Hanna-Lotta Hanhelalle ja Sofia Ilmoselle.
Näyttely25 on auki yleisölle 31.5.2025 asti Aalto-yliopiston Otaniemen kampuksella taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun päärakennuksessa Väreessä (Otaniementie 14, Espoo). Vapaa pääsy. Aukioloajat: ma-pe klo 10–20, la 10–17, su suljettu. Poikkeukset: ti 27.5. klo 10–17 ja to 29.5. suljettu.
Lue lisää:
Katso tallenne Näytös25:stä ja tutustu edellisvuosien töihin
Tekstiilin ja muodin opinnot Aalto-yliopistossa
Aalto: Näytös/Näyttely25-tapahtuma juhlisti näyttävästi Aallon laajaa tekstiilin ja muodin osaamista
Näytös25
Marine Puumalan mallisto I Have Lost My Marbles (MA) | kuva: Sofia Kulianu
Markus Anttosen mallisto The Sensation of Cold (MA) | kuva: Sofia Kulianu
Annukka Havukummun mallisto I Want My Body (BA) | kuva: Sofia Kulianu
Oliver O. Saarisen mallisto T-shirt, T-shirt, Construction Yard (BA) | kuva: Sofia Kulianu
Peik Westerlundin mallisto Tides of Heritage:
a Contemporary Love Letter to the Finnish Archipelago (BA) | kuva: Sofia Kulianu
Sophia Lindenin mallisto Exposed (MA) | kuva: Sofia Kulianu

Näyttely25
Näyttely25 | kuva: Francisco Gonzalez Camacho
Laura Balocco, Never One Without the Other (MA) | kuva: Francisco Gonzalez Camacho
Autuas Ukkonen, Mega Schön (MA)| kuva: Francisco Gonzalez Camacho
Kristin Ferrell, Woven in Stone – Frozen in Time (MA)| kuva: Francisco Gonzalez Camacho
Camilla Naukkarinen, Salonkikelpoinen (MA)| kuva: Francisco Gonzalez Camacho