- Liiton ajankohtaiset
Uusia jäseniä liittoon: STJM toivottaa tervetulleeksi 11 uutta jäsentä!
Liittomme on kasvanut yhdellätoista uudella jäsenellä, nostaen jäsenmäärän 258:aan. Lämpimästi tervetuloa osaksi verkostoamme Seamy Side Quest Oy, Almada Label, Pispala Clothing Oy, Mai Niemi Design House, Atex Ammattiasut, Mira-Tex Oy, Albany International Finland Oy, Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä, IDÉ House of Brands Oy, Fiskars Oyj Ab ja Design Eeva Koljonen!
Kuluneen puolen vuoden aikana jäseniksemme liittyivät useat ajankohtaiset vaatebrändit: skandinaavisesta minimalismista ja ajattomista neulevaatteista ammentava Almada Label, nykytaidetta eettiseen unisex-muotiin yhdistävä Pispala Clothing ja yhden koon neuleita sekä koruja ja asusteita valmistava Mai Niemi Design House. Lisäksi uusia jäseniämme ovat työvaatteita yli 30 vuoden kokemuksella valmistava Atex Ammattiasut, raviurheiluun ohjastajien pukuja valmistava Mira-Tex ja teollisuustekstiilien valmistukseen erikoistunut Albany International Finland. Uusi startup-jäsenemme Seamy Side Quest tarjoaa puolestaan vaatteiden 3D-mallinnuspalveluita suunnittelun, tuotannon ja markkinoinnin tueksi niin vaate- kuin peliyrityksille.

Toivotamme tervetulleeksi myös uudet kumppanijäsenemme, jotka edustavat laajalla skaalalla tekstiili- ja muotialan tärkeitä toimijoita ja sidosryhmiä. Kumppanijäseneksemme on liittynyt Fiskars-konserni, jonka designvetoiset brändit ovat tuttuja kodeista, puutarhoista ja ulkotiloista – lämpimästi tervetuloa!
Liittoomme kuuluu myös alan koulutuksenjärjestäjiä ympäri Suomea jo reippaasti yli toistakymmentä, tuoreimpana Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä LHKK, joka muuttaa työelämää tuomalla yhteen tulevaisuuden osaajien ammatillisen kouluttamisen ja työllisyyttä parantavat tahot. Tervetuloa myös kokonaisvaltainen tuotemedian toimija IDÉ House of Brands sekä tyylikonsultointia ja stailauspalveluita tarjoava Design Eeva Koljonen.
Tutustu kaikkiin Suomen Tekstiili & Muoti ry:n jäsenyrityksiin täältä.
Jutun pääkuva: Almada Label